2009 Results

Tour Results 2009

 Results 2008

 Results 2009

General Classification 2009

Team GC 2009


Stage1 A Grade B Grade C Grade D Grade
Stage 2 A Grade B Grade C Grade D Grade
Stage 3 A Grade B Grade C Grade D Grade
Stage 4 A Grade B Grade C Grade D Grade
Stage 5 A Grade B Grade C Grade D Grade

Congratulations to the Tour of Two Rivers Champions  for 2009

Dan Uden (A Grade), Brad Carroll  (B Grade), Shaun Williams (C Grade), Dominic Shepherd (D Grade) and Kelly Linden  (Female D Grade).

Congratulations to the Tour of Two Rivers  KOM Champions for 2009

Dan Uden (A Grade), Brad Carroll  (B Grade), Rohan Christmas (C Grade) and Dominic Shepherd (D Grade).

Congratulations to the Tour of Two Rivers  Team Champions for 2009

McDonalds Classic Cycle Team (A  Grade), A Fat Tyre Burglar and his 3 Skinny Mates (B Grade), Team Coota (C Grade) and  Mighty Angus (D Grade).

Stage 5 Riverina Championships

A Grade  (a)

1st: Christian MacDonald

2nd: Matt Clarke

3rd: Dan Uden

4th: Raymond Jarrett

5th: Joel Finucane

6th: Jason Condon

7th: Clint Roberton

8th: Simon Haworth

9th: Anthony Sleeman

10th: Shaun Stuart

KOM: Matt Clarke

B Grade  (a)

1st: Eamon Ryan

2nd: Peter Treloar

3rd: Robert Hall

4th: Jeremy Scott

5th: Brad Carroll

6th: Andrew Bruce

7th: David Mann

8th: Peter Johnson

9th: Paul Ingwersen

10th: Kade Brown

KOM: Eamon Ryan

C Grade  (a)

1st: Graham Springett

2nd: Aaron Mills

3rd: Mitch Harrison

4th: Shaun Williams Rohan Christmas

5th: Mark Ward

6th: Kingsley Massie

7th: Kevin Goodman

8th: Patrick Meyer

9th: Greg Scott

10th: ?

KOM: Rohan Christmas

D Grade  (a)

1st: Dominic Shepherd

2nd: David Smith

3rd: David Glass

4th: Jeff Windsor

5th: Thomas Atkinson

6th: Michael Schmid

7th: Peter Lott

8th: Stephen Taylor

9th:

10th:

KOM: David Glass


Stage 4 Globe Hotel Grand  Prix Cootamundra

A Grade  (1)

1st: Anthony Sleeman

2nd: Simon Haworth

3rd: Dan Uden

4th: James Rendell

5th: Shane Way

6th: Brodie Pearse

7th: Jason Condon

8th: Joel Finucane

9th: Shaun Stuart

10th: Rohan Taylor

KOM: Simon Haworth

B Grade  (2)

1st: Mark Wilson

2nd: Peter Treloar

3rd: Hamish Nott

4th: Brad Carroll

5th: Ken Payne

6th: Peter Johnson

7th: Andrew Bruce

8th: Jamie Rudy

9th: Paul Ingwersen

10th: Joshua Kennedy

KOM: Hamish Nott

C Grade  (3)

1st: Graham Springett

2nd: Shaun Williams

3rd: Mark Ward

4th: Rohan Christmas

5th: Geoff Hale

6th: David Deany

7th: Craig Anderson

8th: Kevin Goodman

9th: Kingsley Massie

10th: ?

KOM: Rohan Christmas

D Grade  (4)

1st: Denis Loutit

2nd: Michael Schmid

3rd: David Smith

4th: Peter Lott

5th: Michael Sheahan

6th: Rick Martin

7th: Dominic Shepherd

8th: Andrew Smith

9th: Callum Dwyer

10th: Stephen Taylor

KOM: Dominic Shepherd

Back to Top


Stage 3 Giro Della Bellbridge

A Grade

1st: Matt Clarke

2nd: James Boal

3rd: Brendan Washington

4th: Stephen Kilpatrick

5th: Daniel Uden

6th: Tim Retchford

7th: James Rendell

8th: Tully Lyster

9th: Damian Semmler

10th: Paul Flemming

KOM: 1st Matt Clarke, 2nd Dan Uden & 3rd Brendan Washington

Back to Top


B Grade

1st: Joshua Kennedy

2nd: Paul Ingwersen

3rd: Brad Carroll

4th: Ken Payne

5th: Kade Brown

6th: Carl Henman

7th: Andrew Bruce

8th: Michael Coles

9th: Eamon Ryan

10th: Peter Johnson

KOM: 1st Carl Henman, 2nd Paul  Ingwersen & 3rd Joshua Kennedy

Back to Top


C Grade

1st: Laurie Lyster

2nd: Mark Ward

3rd: Shaun Williams

4th: Gavin Frawely

5th: Brian Harris

6th: Jed Cutter

7th: Tom Barry

8th: Tim Clarke

9th: Kathy Riddock

10th: Craig Anderson

KOM: 1st Aaron Knight, 2nd 63? &  3rd Craig Anderson

Back to Top


D Grade

1st: Dominic Shepherd

2nd: Michael Schmid

3rd: David Glass

4th: David Smith

5th: Callum Dywer

6th: Andrew Smith

7th: Stephen Taylor

8th: Gerry Van Den Ploeg

9th: Marvin Glass

10th: Charlie Westernman

KOM: 1st David Glass, 2nd Dominic  Shepherd & 3rd Michael Schmid


Stage 2  Riverina Championship ITT

Surname First Name Grade Start Time Place FIN/TIME ACTUAL/TIME
Jarrett Raymond A 5 12.04.00 1 45.04.60 41.04.60
Dyde Greg A 7 12.03.00 2 44.22.01 41.22.01
Uden Daniel A 4 12.04.30 3 47.00.24 42.30.24
Condon Jason A 8 12.02.30 4 45.39.63 43.09.63
Pearse Brodie A 11 12.01.00 5 44.24.53 43.24.53
Haworth Simon A 3 12.05.00 6 48.34.89 43.34.89
Bruce Andrew B 2 12.14.00 1 55.43.10 41.43.10
Kennedy Joshua B 13 12.08.30 2 50.30.57 42.00.57
Carroll Brad B 1 12.14.30 3 57.19.83 42.49.83
Johnson Peter B 6 12.12.00 4 55.20.38 43.20.38
Mumme Chris B 3 12.13.30 5 56.58.19 43.28.19
Ryan Eamon B 8 12.11.00 6 54.40.74 43.40.74
Hall Robert B 10 12.10.00 7 54.10.26 44.10.26
Henman Carl B 9 12.10.30 8 54.44.17 44.14.17
Scott Jermey B 12 12.09.00 9 54.03.12 45.03.12
Nott Hamish B 16 12.07.00 10 53.22.61 46.22.61
Williams Craig B 7 12.11.30 11 57.59.43 46.29.43
Wilson Mark B 14 12.08.00 12 54.36.18 46.36.18
Irvine Nigel B 15 12.07.30 13 56.20.00 48.50.00
Ward Mark C 5 12.32.30 1 56.56.15 24.26.15
Massey Kingsley C 1 12.34.30 2 1.00.31.70 26.01.70
Gilmore Isaac C 8 12.31.00 3 57.02.61 26.02.61
Williams Shaun C 14 12.28.00 4 54.08.12 26.08.12
Springett Graham C 4 12.33.00 5 59.12.95 26.12.95
Smith Nick C 15 12.27.30 6 54.06.21 26.34.21
Cutter Jed C 10 12.30.00 7 56.41.88 26.41.88
Anderson Craig C 12 12.29.00 8 56.14.23 27.14.23
Scott Greg C 9 12.30.30 9 57.45.83 27.15.83
Goodman Kevin C 3 12.33.30 10 1.00.52.65 27.22.65
Hale Geoff C -1 12.35.00 11 1.02.33.05 27.33.05
Boehm Nathan C 17 12.26.30 12 54.24.33 27.54.00
Christmas Rohan C 11 12.29.30 13 58.18.89 28.42.89
Hart Dean C 13 12.28.30 14 57.41.12 29.11.12
Mills Aaron C 16 12.27.00 15 56.13.66 29.13.66
Schmid Michael D 6 12.23.00 1 49.46.76 26.46.76
Ecke Volker D 17 12.17.00 2 44.38.30 27.38.30
Smith David D 4 12.24.00 3 51.56.02 27.56.02
Taylor Stephen D 3 12.24.30 4 52.34.82 28.04.82
Shephard Dominic D 1 12.25.30 5 57.22.00 28.30.00 (corrected)
Dwyer Callum D 7 12.22.30 6 51.22.86 28.58.86
Aichinger Tony D 9 12.21.30 7 50.30.68 29.00.68
Smith Andrew D 2 12.25.00 8 54.01.88 29.01.88
Campbell Brett D 8 12.22.00 9 51.19.59 29.19.59
Westerman Charlie D 17 12.17.30 10 46.18.61 29.29.61
Makin Peter D 11 12.20.30 11 50.02.66 29.32.66
Linden Kelly D 12 12.20.00 12 49.38.85 29.38.85
Glass Marvin D 15 12.18.30 13 51.19.40 30.19.40
Harrison Darren D 5 12.23.30 14 54.18.50 30.48.50
Quinn Petrina D 13 12.19.30 16 50.45.42 31.15.42
Falconer Andy D 16 12.18.00 17 51.10.18 33.10.18
Glass David D 14 12.19.00 18 54.44.17 35.44.17

 


Stage 1Bertoldo Spring Classic

A Grade

1st: Simon Haworth

2nd: Dan Uden

3rd: Brodie Pearse

4th: Jason Condon

5th: Phil Twigg

KOM: Dan Uden

Back to Top


B Grade

1st: Brad Carroll

2nd: Peter Johnson

3rd: Joshua Kennedy

4th: Ken Payne

5th: David Mann

6th: Joel Finaucane

7th: Kade Brown

8th: Eamon Ryan

9th: Craig McAllister

10th: Jeff Stoll

KOM: Brad Carroll

Back to Top


C Grade

1st: Kingsley Massey

2nd: Jed Cutter

3rd: Isaac Gilmore

4th: Kevin Goodman

5th: Shaun Williams

6th: Jeff Miles

7th: Rohan Christmas

8th: Craig Anderson

9th: Nick Smith

10th: Aaron Mills

KOM: Jeff Miles

Back to Top


D Grade

1st: Dominic Shepherd

2nd: David Bastianon

3rd: Tony Aichinger

4th: David Smith

5th: Peter Bastianon

6th: Peter Lott

7th: Frank Signor

8th: Stephen Taylor

9th: Michael Schmid

10th: Robert Minato

KOM: Dominic Shepherd


Back to Top