2008 Results

Tour Results 2008

General  Classification


2008_Tour_of_Two_Rivers_Podium

A_Grade B_Grade C_Grade D_Grade

Stage_6_Grande_Boucle_Coolamon

A_Grade B_Grade C_Grade D_Grade

Stage_5_Grand_Prix_Cootamundra_

A_Grade B_Grade C_Grade D_Grade

Stage_4_Riverina_Championship_Road_Race

A_Grade

B_Grade C_Grade D_Grade

Stage_3_Riverina_Championships_Time_Trial

A_Grade

B_Grade C_Grade D_Grade

Stage_2_Giro_Delle_Bellbridge

A_Grade

B_Grade C_Grade D_Grade

Stage 1 Bertoldo   Spring Classic

A_Grade

B_Grade C_Grade D_Grade

2008 Tour of Two Rivers Podium

A Grade

1st Ashley Humbert (Tolland CC) 59  Points

2nd Simon Haworth (Wagga CC) 50  Points

3rd Brendan Washington  (Albury/Wodonga CC) 39 Points

4th James Rendell (Albury/Wodonga  CC) 39 Points

5th Brodie Pearse (Wagga CC) 38  Points

KOM Brodie Pearse (Wagga CC)


B Grade

1st Phil Twigg (Griffith CC) 56  Points

2nd Jason Condon (Wagga CC) 56  Points

3rd Shaun Stuart (Cootamundra CC)  44 Points

4th Steven Graham (Griffith CC) 33  Points

5th Paul Flemming (Albury/Wodonga  CC) 33 Points

KOM Phil Twigg (Griffith CC)


C Grade

1st Josh Appolony (Wagga CC) 67  Points

2nd Matthew Lees (Albury/Wodonga  CC) 53 Points

3rd Chris Mumme (Wagga CC) 39  Points

4th Stephen Taylor (Wagga CC) 29  Points

5th Tom Regan (Wagga CC) 27  Points

KOM Josh Appolony (Wagga CC)


D Grade

1st Russell Web (Griffith CC) 48  Points

2nd Isaac Gilmore (Wagga CC) 47  Points

3rd Charlie Baldry (Cootamundra  CC) 43 Points

4th Mark Ward (Cootamundra CC) 42  Points

5th David Smith (Griffith CC) 33  Points

KOM David Smith (Griffith CC)


Stage 6 Grande Boucle Coolamon

A Grade

1st:  Simon Haworth

2nd: Shane Way 

 3rd: Brodie Pearse

4th: Ashley Humbert

5th: James Rendell

6th: Anthony Sleeman

7th: Brendan Washington

8th:  Michael Washington

9th: 

10th:

Back to Top


B Grade

1st:  Phil Twigg

2nd: Jason Minato 

 3rd: Shaun Stuart

4th: Jason Condon

5th: Wayne Collingwood

6th: Marcus Dwyer

7th: Frank Mastrobattista

8th:  Steven Marks

9th:  Steven Graham

10th: Peter Johnson

Back to Top


C Grade

1st:  Josh Appolony

2nd: Chris Mumme 

 3rd: Matt Lees

4th: Peter Budd

5th: Rick Young

6th: Stephen Taylor

7th: Graham Springett

8th:  Adrian Miller

9th:  Jim Hogan

10th: Greg Scott

Back to Top


D Grade

1st:  Mark Ward

2nd: Isaac Gilmore 

 3rd: Jermey Scott

4th: Rod Fergus

5th: Charlie Baldry

6th: David Smith

7th: Russell Web

8th:  Joel Finucane

9th:  Wendy Aitken

10th: Kieran Carney

Back to Top


Stage 5 Grand Prix Cootamundra

A  Grade

1st:  Rhys Pollock

2nd: Ashley Humbert 

 3rd: Brendan Washington

4th: Stephen Blair

5th: Simon Haworth

6th: James Rendell

7th: Jimmy Sampson

8th: Michael Washington

9th:  Anthony Sleeman

10th: Aaron Moffatt

Back to Top


B  Grade

1st: Sean Wilson

2nd: Steven Graham 

3rd: Steven Marks

4th: Shaun Stuart

5th:  Phil Twigg

6th: Jason Minato

7th: Jason Condon

8th:  Craig Williams

9th: Frank Mastrobattista

Back to Top


C  Grade

1st: Tom Regan

2nd: Stephen Hines

3rd: Mark Wilson

4th: Joshua Appolony  

5th: Chris Mummie

6th: Matt Lees

7th: Colin Palmer

8th: Judith May

9th: Adrian Miller

10th: Peter Miller

Back to Top


D  Grade

1st: Mark Ward 

2nd: Rod Fergus

3rd: Isaac Gilmore

4th: Charles Baldry

5th: Russell Web

6th: David Smith

7th: Geoff Golden

8th: Bill Higgerson

9th: Kieran Carney

10th Peter Lott

Back to Top 


Stage 4 Riverina Championship Road  Race

A  Grade

1st: Brendan Washington

2nd: Kris Johnson

 3rd: James Rendell

4th: Ashley Humbert 

5th: Brodie Pearse

6th: Scott Sparkman

7th: Michael Washington

8th: Simon Haworth

9th:  Shane Way

10th: David Deery 

Back to Top


B Grade

1st: Jason Condon

2nd: Phil Twigg

3rd: Paul Flemming

4th: Wayne Collingwood

5th: Shaun Stuart

6th: Craig Williams

7th: Steven Graham

8th: Steven Marks

9th: Kingsley Massey

Back to Top


C Grade

1st: Joshua Appolony

2nd: Tom Regan

3rd: Chris Mummie

4th: Mark Wilson

5th: Matt Lees

6th: Mitch Harrison

7th: Stephen Taylor

8th: Graham Springett

9th: Adrian Miller

10th: Michael Marshall

Back to Top


D Grade

1st: Matt Garlan

2nd: Jeremy Scott

3rd: Mark Ward

4th: Brian Harris

5th: Russell Web

6th: Isaac Gilmore

7th: Bec Barwick

8th: David Smith

9th: Rod Fergus

10th Bill Higgerson

Back to Top


Stage 3 Riverina Championships Time Trial

A  Grade

1st: Ashley Humbert -14:30:41

2nd: David Deery – 15:12:50

3rd: Simon Haworth – 15:15:87

4th: Kris Johnson – 15:18:41

5th: Brendan Washington – 15:20:26

6th: Scott Sparkman – 15:37:41

7th: Brodie Pearse – 15:39:79

8th: Trent Perry – 16:35:84

9th: James Rendell – 16:39:69

10th: Michael Washington –  16:57:36

11th Shane Way – 16:59:19

Back to Top


B Grade

1st: Paul Flemming – 14:54:27

2nd: Shaun Stuart – 15:46:16

3rd: Jason Condon – 15:54:39

4th: Wayne Collingwood – 15:56:59

5th: Steven Marks – 16:02:83

6th: Kingsley Massey – 16:20:80

7th: Steven Graham – 16:31:58

8th: Carl Henman – 16:42:68

9th: Phil Twigg – 16:55:18

10th: Craig Williams – 16:59:53

11th Ken Payne – 17:47:57

Back to Top


C Grade

1st: Joshua Appolony – 15:42:45

2nd: Chris Mummie – 15:59:98

3rd: Michael Marshall – 16:06:70

4th: Matt Lees – 16:06:80

5th: Graham Springett – 16:14:12

6th: Mitch Harrison – 16:29:68

7th: Mark Wilson – 16:43:55

8th: Tom Regan – 17:04:65

9th:Stephen Taylor – 17:30:02

10th: Greg Scott – 17:44:04

11th Adrian Miller – 18:47:21

Back to Top


D Grade

1st: Bec Barwick – 16:09:07

2nd: Jeremy Scott – 16:11:53

3rd: Matt Garlan – 16:33:43

4th: Mark Ward – 16:36:04

5th: Isaac Gilmore – 16:58:67

6th: Russell Web – 17:13:61

7th: David Smith – 17:43:60

8th: Bill Higgerson – 18:13:22

9th: Rod Fergus – 18:19:61

10th Aaron Mills – 18:20:70

11th Charlie Baldry – 18:21:99

12th Petrina Quinn – 18:41:93

13th Callum Dwyer – 18:48:00

14th Brian Harris – 19:09:61

15th Tony Aichinger – 20:05:30

Back to Top


Stage 2 Giro Delle Bellbridge

A Grade

1st: Ashley Humbert

2nd: James Rendell

3rd: Trent Perry

4th: David Stallon

5th: Christian McDonald

6th: Paul Clancy

7th: Simon Haworth

8th: Brodie Pearse

9th: Brendan Washington

10th: Shane Way

Back to Top


B Grade

1st: Paul Flemming

2nd: Clint Wareham

3rd: Phil Twigg

4th: Jason Condon

5th: Wayne Collingwood

6th: Shaun Stuart

7th: Laurie Lyster

8th: Paul Ingwersen

9th: Steven Marks

10th: Peter Johnson

Back to Top


C Grade

1st: Matt Lees

2nd: Joshua Appolony

3rd: Christopher Harrison

4th: Brad Hazel

5th: Steven Taylor

6th: Scott Adams

7th: Rohan Christmas

8th: Gerry Van Der Ploeg

9th:Frank Loki

10th: Colin Palmer

Back to Top


D Grade

1st: Issac Gilmore

2nd: Charles Baldry

3rd: Brian Harris

4th: Russell Web

5th: Callum Dwyer

6th:

7th:

8th:

9th:

10th:

Back to Top


Stage 1Bertoldo  Spring Classic

A Grade

1st: Michael Washington

2nd: Brodie Pearse

3rd: Simon Haworth

4th: David Stallon

5th: Paul Clancy

6th: Ashley Humbert

Back to Top


B Grade

1st: Phil Twigg

2nd: Jason Condon

3rd: Jamie Ruddy

4th: David Mann

5th: Robert Hall

6th: Frank Mastrobattista

7th: David Jarvis

8th: Craig Williams

9th: Lionel Harmer

10th: Steven Graham

Back to Top


C Grade

1st: Josh Appolony

2nd: Colin Palmer

3rd: Mitch Harrison

4th: Stephen Hines

5th: Matthew Lees

6th: Nigel Kennedy

7th: Scott Adams

8th: Michael Fitzgerald

9th: Graham Springett

10th: Steven Taylor

Back to Top


D Grade

1st: Charles Baldry

2nd: Russell Web

3rd: David Smith

4th: Peter Bastianon

5th: Leanne Kennedy

6th: Bill Higgerson

7th: Frank Signor

8th: Matt Nugan

9th: Jennifer Massey

10th: Jo Polkinghorne


Back to Top